Ecochemical producent
chemii technicznej
Wszystkie zabiegi związane z czyszczeniem i konserwacją samochodu powinny być dobrze dostosowane do okoliczności. Poszczególne pory roku wymagają bowiem nieco innego podejścia przy zabezpieczaniu auta. Kierowcy najmniej przepadają zdecydowanie za zimą, która jest najbardziej wymagająca dla karoserii, podwozia i wielu innych elementów. Poważne zaniedbania skutkują wtedy dotkliwymi konsekwencjami na czele z korozją. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak poprawnie przygotować swój samochód na okres zimowy!
Spis treści
Śliska jezdnia, ograniczona widoczność, sól czy piasek na drogach i chodnikach – to tylko kilka utrapień, z którymi kierowcy muszą zmagać się w zimie. Z uwagi na trudne warunki bardzo ważne jest to, by samochód był utrzymany w najlepszym możliwym stanie technicznym. Tylko wtedy kierujący będzie w stanie poprawnie zareagować w przypadku sytuacji kryzysowej na drodze. Należy pamiętać zarówno o odpowiednim czyszczeniu i konserwacji, jak i o dostosowaniu swojego stylu jazdy do trudnych okoliczności. Bezpieczna i odpowiedzialna jazda dobrze przygotowanym autem redukuje ryzyko wystąpienia jakichkolwiek zagrożeń.
Największe szkody w czasie zimy powoduje kombinacja wysokiej wilgoci z bardzo niskimi temperaturami powietrza. Dużym zagrożeniem dla samochodu jest na przykład mycie karoserii podczas mrozu sięgającego mniej niż -10 stopni Celsjusza. Woda wnika bowiem wtedy w najmniejsze nawet rysy i odpryski, a po zamarznięciu poszerza swoją objętość i powoduje rozległe uszkodzenia lakieru.
Zwróć też koniecznie uwagę na środki chemiczne i substancje, którymi służby drogowe posypują śliskie ulice. Najczęściej stosuje się do tego sól bądź piasek, które dosyć efektywnie poprawiają komfort jazdy i ograniczają ryzyko utraty kontroli nad pojazdem. Są też jednak bardzo szkodliwe dla podwozia samochodu i potrafią spowodować poważny problem w postaci dużych połaci rdzy. Aby ograniczyć do minimum możliwość powstania uszkodzeń, odpowiednie czyszczenie i konserwacja przed zimą są po prostu niezbędne.
W pierwszej kolejności należy dokonać dokładnej oceny karoserii samochodu. Trzeba koniecznie odnaleźć wszystkie ubytki, rysy, a także pierwsze ogniska korozji. W przypadku niewielkich uszkodzeń wystarczy polerowanie i środki takie jak profesjonalny odrdzewiacz. Jeśli jednak w pewnych miejscach przez lakier prześwituje blacha, to trzeba zapytać o radę fachowca z zakładu lakierniczego. Takie problemy dotyczą zwłaszcza elementów takich jak:
nadkola,
maska,
klapa bagażnika,
wystające części karoserii.
Po pozbyciu się rdzy i ubytków można śmiało zabrać się za czyszczenie przy użyciu specjalnego szamponu z woskiem. Efektywnie czyści on karoserię, a także pozostawia na niej cienką warstwę zabezpieczającą – sól czy piasek nie przylegają dzięki temu tak mocno do lakieru. Taki szampon działa jednak przez około tydzień. Mycie można oczywiście ponawiać lub zdecydować się na woskowanie z użyciem twardego wosku, które jest oferowane w każdej myjni.
Musisz też koniecznie zwrócić uwagę na podwozie. Należy je bardzo dokładnie oczyścić przed podjęciem jakichkolwiek działań, ponieważ w innym wypadku zastosowane preparaty chemiczne nie będą działać. Na czyste i suche części można już śmiało nałożyć środek do konserwacji podwozia, który ochroni je przed wodą, solą, kamieniami i innymi zagrożeniami.
Pamiętaj też o tym, by przed nadejściem mrozów sięgnąć po odpowiedni smar i pokryć nim wszelkie uszczelki w drzwiach czy klapie bagażnika. Dzięki temu nie zgromadzi się na nich woda, która po zamarznięciu spowodowałaby problemy z dostaniem się do auta. Po wszystkim możesz też dokładnie oczyścić klemy akumulatora.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu internetowego. Znajdziesz w nim najlepsze preparaty chemiczne do czyszczenia i konserwacji: smary, środki ochronne, odrdzewiacze i wiele innych. Są one nie tylko bardzo skuteczne, lecz również łatwe w aplikacji. Większość z nich jest dostępna w formie pasty lub puszki z aerozolem. Już teraz złóż zamówienie na wybrany przez Ciebie produkt!