Ecochemical producent
chemii technicznej
Bycie odpowiedzialnym i rozważnym kierowcą łączy się nie tylko z bezpieczną jazdą, ale też z dbaniem o regularne czyszczenie i konserwację tych podzespołów pojazdu, które są szczególnie często eksploatowane. Na ewentualną usterkę nie można sobie pozwolić zwłaszcza w kwestii układu hamulcowego, którego najważniejszą częścią są tarcze. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się, w jaki sposób poprawnie o nie zadbać i sprawić, by hamulce mogły służyć Ci przez długi czas.
Spis treści
Bezpieczna jazda autem polega przede wszystkim na stosowaniu się do przepisów prawa, ale bardzo ważna jest również umiejętność poprawnego zareagowania na sytuacje, których nie sposób wcześniej przewidzieć. Kiedy na skrzyżowaniu ktoś wymusza pierwszeństwo, liczy się nie tylko sam refleks, ale też możliwość pokładania pełnego zaufania w tym, że auto zareaguje w odpowiedni sposób. W tak drastycznych sytuacjach działać musi przede wszystkim układ hamulcowy, na który składają się następujące elementy:
zaciski,
tarcze,
klocki.
Wszystkie te podzespoły składają się na mechanizm, który działa niezawodnie, kiedy potrzebujesz gwałtownie zahamować w niebezpiecznej sytuacji. Wytrzymałe klocki są dociskane z wielką mocą do tarczy, która w znacznym stopniu spowalnia ruch koła. Czyszczenie i konserwacja tego układu są jednak niezbędne, by mógł on w pełni służyć kierowcy.
Układ hamulcowy jest mechanizmem, którego poprawne działanie może być w dosyć łatwy sposób zaburzone. Kiedy wśród jego elementów pojawiają się niepożądane substancje, a zwłaszcza smary i płyny, mogą one niestety sabotować proces dociskania klocków do tarczy. Brak odpowiedniego czyszczenia i konserwacji skutkuje w takiej sytuacji znacznym zmniejszeniem tarcia, które przekłada się na opóźnione i nieefektywne hamowanie. W sytuacji niebezpiecznej liczy się każdy ułamek sekundy, więc na takie zaniedbania po prostu nie można sobie pozwolić dla bezpieczeństwa własnego i innych użytkowników drogi.
Układ hamulcowy jest szczególnie narażony na zanieczyszczenia nie tylko podczas jazdy, kiedy problemem są głównie pyły czy drobinki piasku. Niebezpieczne resztki smarów i płynów są zagrożeniem, na które warto zwracać uwagę podczas wszelkiego rodzaju prac warsztatowych. Zazwyczaj to właśnie wtedy przypadkowo się one tam dostają. Czyszczenie tarcz, klocków i zacisków jest niezbędne także po wymianie któregokolwiek z tych elementów, a konserwacja całego układu powinna się odbywać przede wszystkim poprzez dwie czynności.
Aby zapewnić układowi hamowania możliwość niezawodnego działania, należy regularnie wymieniać płyn hamulcowy. Według wszelkich zaleceń najlepiej jest to robić po przejechaniu maksymalnie 50 tysięcy kilometrów. Jeśli jeździsz sporadycznie i raczej nie robisz takich liczb na drodze, to o wymianie powinieneś pamiętać co dwa lata. Te zalecenia nie są oczywiście żelazną regułą. Jeśli zauważysz, że siła hamowania uległa znacznemu osłabieniu, jednym z pierwszych kroków również powinna być kontrola płynu.
Profesjonalny zmywacz hamulcowy do tarcz zdecydowanie powinien być pierwszym preparatem, po który sięgniesz przy czyszczeniu elementów układu hamowania. Ręczne czyszczenie takiego mechanizmu po prostu nie wchodzi w grę, ponieważ we wszystkie zakamarki zazwyczaj bardzo trudno jest się dostać. Wygodny preparat w formie aerozolu pozwala natomiast na szybkie pokrycie powierzchni substancją, która szybko i efektywnie usunie zanieczyszczenia, a także nie pozostawi osadu. Jest całkowicie bezpieczny dla elementów metalowych i tworzyw sztucznych, a przy tym charakteryzuje się całkiem uniwersalnym zastosowaniem, bo czyścić można nim również części sprzęgła.
Jeśli zależy Ci na efektywnym działaniu hamulców i bezpiecznej jeździe autem, zdecydowanie powinieneś rozważyć skorzystanie z bogatej oferty środków czyszczących i konserwujących Ecochemical. Zmywacz hamulcowy to przystępny cenowo i skuteczny preparat, który zabezpieczy należycie cały układ hamowania. Złóż szybko zamówienie, by pozwolić nam na sprawną wysyłkę środka wprost do Twojego domu!