Ecochemical producent
chemii technicznej
Zapotrzebowanie na wodę o szczególnie wysokim stopniu czystości występuje w wielu branżach. Zwykła ciecz mineralna nie jest w stanie zaspokoić wielu potrzeb, ponieważ jest niestety pełna różnego rodzaju mikrocząsteczek i drobnych zanieczyszczeń, co znacznie zmniejsza trwałość urządzeń produkcyjnych. Z tego powodu zakłady przemysłowe korzystają zazwyczaj z mającej niezwykłe właściwości wody demineralizowanej. Czytaj dalej, by wszystkiego się o niej dowiedzieć!
Specjalna woda demineralizowana, znana również jako ultraczysta, charakteryzuje się najwyższym możliwym stopniem czystości. Taki rezultat jest możliwy do osiągnięcia w procesie usunięcia z wody wszelkich soli naturalnych. Gotowy produkt jest w zasadzie całkowicie pozbawiony wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń – mowa tutaj na przykład o bakteriach, wirusach, cząsteczkach metali ciężkich i wielu innych substancjach. W stacjach uzdatniania stosuje się w większości przypadków trzy główne metody demineralizacji:
filtracja metodą odwróconej osmozy,
wymiana jonowa,
elektrodejonizacja.
Ogromną zaletą wody ultraczystej jest możliwość produkowania jej na skalę przemysłową. Wynika ona z tego, że przedstawione metody uzdatniania są po prostu bardzo wydajne i pozwalają na osiągnięcie pewnych rezultatów. Decyzję o wyborze którejkolwiek z nich można jednak podjąć dopiero po wykonaniu analizy fizykochemicznej cieczy. Na tej podstawie uzyskuje się wiele cennych informacji na temat zawartości soli i innych substancji, a następnie dobiera się optymalną metodę.
Proces destylacji jest skrajnie odmienny od demineralizacji i nie można tych dwóch pojęć traktować synonimicznie. Woda ultraczysta powstaje wskutek przepuszczenia pod wysokim ciśnieniem cieczy przez membranę, rozdzielającą ją na dwa roztwory. Destylowaną uzyskuje się natomiast poprzez podgrzanie jej do temperatury 100 stopni Celsjusza – para wodna ulega wówczas skropleniu i produkt jest gotowy.
Należy jednak zwrócić uwagę na to, że proces destylacji jest wysoce niedoskonały. Ze względu na konieczność utrzymywania sterylnego wręcz poziomu czystości, a także zużycia wielkiej ilości energii produkcja takiej wody na skalę przemysłową jest po prostu nieopłacalna. Efekt końcowy również pozostawia wiele do życzenia – wszystkich zanieczyszczeń nie da się w taki sposób usunąć, nawet jeśli dla pewności chciałbyś się zdecydować także na redestylację.
Doskonałe właściwości, jakie ma woda demineralizowana, przekładają się oczywiście na jej szerokie zastosowanie w wielu różnych branżach i gałęziach przemysłu. Popularność ultraczystej cieczy wynika nie tylko z jej wysokiego stopnia czystości, ale też faktu, że zupełnie nie pozostawia ona żadnych osadów. Sprawdź, gdzie konkretnie możesz się na nią natknąć.
Produkty, które zostały wytworzone z wykorzystaniem wody demineralizowanej, z łatwością znajdziesz nawet w swoim najbliższym otoczeniu. Mowa tutaj na przykład o części wyrobów szklanych, takich jak bombki choinkowe czy lustra kryształowe. Stosowana jest również w żelazkach parowych, nawilżaczach powietrza czy w szeroko pojmowanym ogrodnictwie. Pasjonaci fotografii analogowej wykorzystują ją też do tworzenia odbitek zdjęć.
Czysta, niepozostawiająca jakichkolwiek osadów woda demineralizowana ma oczywiście szerokie zastosowanie w wielu zakładach przemysłowych i chemicznych. Powszechnie wykorzystuje się ją do produkcji leków i kosmetyków, a branża motoryzacyjna używa jej do wytwarzania elektrolitów w akumulatorach. Zapewnia ona też możliwość długotrwałego działania różnych urządzeń produkcyjnych – nie pozostawia wspomnianych już osadów, a brak soli mineralnych sprawia, że znacząco spowalnia ona także proces ich korozji.
Jesteśmy renomowanym producentem i dystrybutorem różnego rodzaju środków chemicznych. Preparaty Ecochemical przydadzą Ci się z pewnością podczas prac warsztatowych lub zajęć takich jak czyszczenie i konserwacja wszelkiego rodzaju powierzchni. Złóż zamówienie na wodę demineralizowaną z naszego sklepu i ciesz się produktem najwyższej jakości, który sprawdzi się doskonale w wielu różnych sytuacjach!